Post views: counter

5 Şubat 2014 Çarşamba

SonBahar...


Sonbahar... Kimileri sevmez sonbaharı, hüznünü taşıyamaz, kimileride aksine sanki sonbaharı yaşamak için dünyaya gelir. Sonbahar bazen sarı yaprakları ile hatırlanır, bazen narin yağmuru ile, bazen ise yalancı güneşi ile. Hayatı anlatan tek mevsimdir sonbahar. İçinde dörd mevsimi yaşatan tek mevsim.

Güneşi ile bazen aldatıcı sıcaklık yansıtır, ummadık zamanda yağmuruyla ilkbaharı andırır, bir gün uyandığında kış kadar soğuk olduğunu hiss etdirir ve Sonbahar olarak ağaçların yapraklarından vazgeçmesini sağlar. Bu kadar acımasızdır sonbahar, ürkütücüdür. Ama sevmesini bilirsen, tadını almasını becerirsen bir o kadar da güzeldir sonbahar.

Her şeyde bir güzellik, bir zevk alma olasılığı muhakkak vardır. Sonbaharı sevmenin, onu hüznüyle beraber yaşamanın tadını anlamak için hüznün ne olduğunu, nasıl bir hiss olmasını düşünmek gerek. İşte o zaman anlarsın ki, düşündüyün kadarda kötü bir şey deyildir. Hüzün güzeldir, her hiss gibi bazen onu da içinde yaşaman ve büyütmen gerekir. Sevinç gibi, merhamet gibi, aşk gibi hüzün de insan içeriğini anlatan, yapısnı saran bir duygu. Hüznü yaşamasını bilmezsek, yüreyimizin kapısına geldiyinde acele kovmaya kalkarsak her şeyi eksik yaşamış oluruz. Çünki aşkı nasıl severek bekliyorsak, sevinçi yaşamayı biliyorsak hüznü de bilmeliyiz. Onu içimize dolduğu zaman iterek deyil de, misafir gibi uğurlayarak yolcu etmeliyiz.

O zaman hayatı tam anlamı ile anlamış, olgun bir insan karakterine sahip şahsiyyet oluştururuz. Sonbahar da bu hüznü ile güzeldir, tipkı bir gülü dikeniyle gordüyümüz gibi, acıdan sonra sevinçin kapıyı çalması gibi, yorgunluktan sonra dinlenince gelen huzur gibi. Diğer mevsimler içinde bir kaç şey barındırmaz, direktir, yüksüzdür, ağırlıksızdır. Sonbahar ise yük doludur, kararsız insan gibidir, dörd mevsimden fragmanlar çalıp birleştirip küçük bir film hazırlayan yönetmen gibidir. 

Sonbahar sevgililerin el-ele sarı yapraklar üzerinde sevgi dolu yürüyüşüdür, yağmurunda aşıkların ıslanmasıdır, güneşinde yalnız bir kızın tek başına dolaşıp içindekileri doğaya haykırışıdır ve kışı anımsatan soğukta buğlu pencere önünde dışarıya bakan bir çift gözün söyledikleridir. Sonbaharın özelliyi onun hüznünde saklıdır. Korkmadan, cesaretle ve zevk alarak o hüznü yaşamasını bileceksin ki, hayatda büyümenin anlamı olsun. Sonbaharı yaşlanmadan yaşamak gerekir, yaşamadan yaşlanmak deyil! Sonbahar...


Aysel Abdullazadə 
05.09.2014

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Post Views Script by MBT -->